Pristagare

2022

 

Bästa allmänmedicinska insats: Ulrika Josefsson, Örebo, Louise Emilsson och Gunnar Michold, Värmland

 

Kunskapens ljus tilldelades:  Izis Seric, Örebro, Jenny Magnusson, Värmland

 

  

 

2021

 

  

 

Bästa allmänmedicinska insats: Marjola Kock, Värmland, Gunilla Stenninger, Örebro

 

  

 

Kunskapens ljus tilldelades:   Anders Hagvall, Örebro, Lars Block, Värmland 

 

Bästa ST-uppsats: Linda Bodén Larsbrink, Värmland,  Åsa Lundgren, Örebro

 

 

 

2020

 

 

Bästa allmänmedicinska insats: Vendela Englund Burnett, Värmland, Bengt Pettersson och Eva-Britt Jansson, Örebro 

 

Kunskapens ljus tilldelades:  Hans Erlandson, Värmland, Sven Röstlund, Örebro 

 

Bästa ST-uppsats: Linda Bodén Larsbrink, Värmland,  Åsa Lundgren, Örebro

 

  

 

2019

 

Lennart Svärd, Bästa Allmänmedicinska insats, Örebro ; Kim Stenbäcker, Bästa allmänmedicinska insats och kunskapens ljus, Örebro  

 

Håkan Fermhede, Bästa Allmänmedicinska insats, Värmland 

 

Sebastian Schmidt, Årets ST uppsats, Värmland; Tereza Holy, Årets ST uppsats, Örebro

 

Per Lötvall, Kunskapens ljus, Värmland 

 

  

 

2016

 

 

Från vänster till höger; Inger Adler, Örebro, Jürgen Staub Lambrecht, Värmland,  Hans Nordin, Örebro, Lisa Sprengel, Värmland

 

  

 

 

2015

Lars Mathiessen, Värmland, Gunnar Carlsson, Örebro

 

 

2014 

 

Eric le Brasseur, Marielouise Mauritzon, Anne-Marie Terner, Rolf Sörgärde

 

 

 

 

2013

Marina Tuutma, Värmland - Sven Röstlund, Örebro

 

2012

Gunilla Hasselgren, Värmland - Ruth Wistrand, Örebro

 

2011

Anders Broman, Värmland - Bengt Karlsson, Örebro

 

2010

Bengt Hanson, Värmland - Peter Engfeldt, Örebro

 

 

Kunskapens ljus

2016

Lisa Sprengel, Värmland, Inger Adler Örebro

Alla_pristagare_2016.JPG

2015

Axel Heyman, Värmland, Izis Seric, Örebro

 

 

2014

Marie-louise Mauritzon, Värmland, Rolf Sörgärde, Örebro

 

2013

Sofia Andersson, Värmland - Fernando Freire, Örebro   

 

2012

Georg Larsson, Värmland - Luis Echenique, Örebro

 

2011

Mikael Hasselgren, Värmland - Cecilia Blomstedt, Örebro

 

2010

Aino Elfstrand, Värmland - Peter Engfeldt, Örebro